Selami Değirmenci aday gösterilir mi?
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

Selami Değirmenci aday gösterilir mi?

06 Aralık 2018 - 11:46

Silivri’de 3 dönem belediye başkanlığına seçilen ve 15 yıl görev yapan Selami Değirmenci, Alparslan Ermiş’in sorularını yanıtladı. Değirmenci, CHP’nin önemli isimlerinden biri ve uzun yıllar geçmesine rağmen halkta karşılığı bitmeyen bir siyasetçi. Makamları uzun yıllar işgal edenleri eleştiren biriyim. “Başka isimler göreve gelmeli, yeni siyasetçiler yetiştirilmeli” görüşündeyim. Bu sözler, genel siyasete yönelik bir ifade. Ancak bazı istisnalar var ki, gerçekten tecrübe olarak adlandırmak yerinde olur. Selami Değirmenci de işte bu tecrübeli isimlerden biri. Bölge siyasetinin en eski hafızalarından, Silivri’nin dünü ve bugünü değerlendirmesini yapabilecek canlı bir yakın dönem tarihçisi diyebilirim. Kendisinden istifade edilecek birçok konu veya makam olabilir. Sadece belediye başkanlığı değil, Silivri’ye hizmet veya İstanbul’a hizmet anlamında görevler verilebilir.  
Değirmenci, dünden bugüne yaşadıklarını anlatmak için kitap yazsa yeridir.
*
Alparslan Ermiş ile yaptığı röportajında dobra açıklamaları var. Mali Müşavirlik mesleğindeyken genç yaşlarda siyasete giriyor ve 1989 yılında belediye başkanı seçiliyor. 2004’e kadar Silivri’yi yönetiyor. Seçimi kaybettiği günden bugüne kadar ki 14 yıllık süreçte neler yaptıklarını, hatalarını, kazanımlarının nasıl olduğunu anlatıyor.
Değirmenci, siyasetin tam merkezinde yer alan bir isim. İstisna olarak adlandırılmasındaki sebep, ilçede siyaset yapan isimler arasındaki yetersizlik Selami Değirmenci’nin etkinliğini artırıyor ve gündemde kalmasını sağlıyor. CHP’nin bugünkü durumunu göz önünde bulundurduğunuzda, belediye başkan adayı olmak isteyenlere bakın, Selami Değirmenci’nin neden tercih edildiğini anlarsınız.
Köylerden kent merkezine kadar son 15 yılını Silivri’de geçirmiş olan herkes tanıyor. Tanımasa bile adını mutlaka duymuştur ve “O iyi bir adam” yorumuna şahit olmuştur. Değirmenci’nin siyasi hatalar elbette var ve bunun cezasını en çok kendisi çekti. Ancak CHP seçmeninin önüne bir sandık konulduğunda affedilen, değer gören, yetki verilen ve saygınlığını korumayı başarabilmiş bir siyaset adamı olabilmekmiş mesele.
*
CHP’den belediye başkan adayı olmak ve “Nerede kalmıştık” demek için Silivri’de tekrar belediye başkanı seçilmek istiyor. Değirmenci’ye göre, parti merkezi tarafından aday gösterildiği taktirde seçimi kanacağından çok emin. Tüm partilerden destek alabileceğini, görev yıllarında katılımcı anlayışla, yerli-yabancı diye kimseyi ayırmadan Silivri’yi yönettiğini, kısıtlı imkanlarla büyük hizmetler yaptığını belirtiyor. Bu yüzden CHP’nin başkanı değil, “Silivri’nin başkanı olacağım” görüşünde.
Aday gösterilir veya gösterilmez bilemem, ama CHP Genel Merkezi kamuoyu araştırması yaptıysa, ki yapmıştır, anketlerde birinci olmamasına imkan yok. Değirmenci’nin adaylar arasında kendisini rakip görebileceği isim Bora Balcıoğlu olmalı ama özelinde O’nu da rakipten saymayabilir.
*
Şunu da özellikle belirmek gerekiyor, adı siyaset sahnesinden kolay kolay silinmez belki ama Selami Değirmenci için önümüzdeki yerel seçimler son şansı. Kendisinin de bir sonraki yerel seçimlerde aday olacağını zannetmiyorum. Eğer birileri bu isimden rahatsızlık duyuyorsa, merak etmesinler o vakit de gelecek. İnsan doğar, büyür ve ölür. Siyasette de bir makama gelir, bir koltuğa oturur ve mutlaka bir gün o koltuktan inersiniz. Önemli olan nasıl indiğiniz, nasıl gittiğinizdir…

YORUMLAR

  • 0 Yorum