Işıklar'a kaybettiren 8 neden
Reklam
Eren Ermiş

Eren Ermiş

[email protected]

Işıklar'a kaybettiren 8 neden

04 Nisan 2019 - 10:04

Bir önceki yazımda MHP’li Volkan Yılmaz’ın nasıl kazandığını kısmen de olsa ifade etmeye çalıştım.
Silivri’nin yeni belediye başkanı Volkan Yılmaz’ı başarıya götüren unsurları aktardık, ama buna bir de CHP cephesinden yani Özcan Işıklar tarafından  bakalım.
*
BİR: Sayın Işıklar’ın kaybetmesine en büyük etken ekip arkadaşlarıydı; yani meclis üyeleriydi.
Sahada çalışırken Mecliste kendilerine oy istediler ama başkanlıkta “seçmeni serbest” bıraktılar.  
İKİ: Birçok kişi “Selami Değirmenci oyları böldü” diye yaygara koparıyor ama sandıkları inceleyenler, aslında Değirmenci’nin CHP’den hepi topu 2 bin oyu geçmeyecek bir etkisi olduğunu görebilir. Kalan 4 bin oy, Volkan Yılmaz’a gitmesi muhtemel oydur. Değirmenci’ye değil, dikkatleri Balcıoğlu’na çevirmek lazım.
ÜÇ: Işıklar çok yıprandı. Biz hep siyaset kısmını konuştuğumuz için, aslında siyasetle alakası olmayan binlerce insan yaşıyor Silivri’de. “Artık yeter” dediler ve hizmetin geleceğine inandığı Volkan Yılmaz’ın şahsına oy verdiler. Bir önceki seçimde Işıklar’a oy veren, bu seçimde Yılmaz’ı tercih etti.
DÖRT: Dünürü Muharrem İnce’nin Işıklar’a yönelik olağanüstü gayretleri hepimizin malumu. CHP örgütü bu durumu yakından izledi ve adaylaşma sürecinde “antidemokratik” yöntemlere gizliden de olsa tepki gösterdi. Değirmenci CHP’nin alternatifi olamadı ama tepki oyları Yılmaz’a gitti.
BEŞ: Balcıoğlu vakası… “Belediye başkanı olacağım” diye adaylık sürecinde köy köy dolaşan Bora Balcıoğlu, DSP ile pazarlığa girişti, aday gösterilmeyince Özcan Işıklar’a geri döndü. Tabi bu kolay olmadı; ikna seansları ile “1 numaraya” oturtuldu. Ve 1 numarada Ekrem İmamoğlu’nun payı çok büyük.
Koltuğu garantileyen Balcıoğlu’nun listeye girmeden önceki temposuyla, listeye girdikten sonraki enerjisi aynı mıydı? Elbette hayır. Balcıoğlu’nun listeye girmesi, gerek O’na gerekse Işıklar’a tepki oluşturdu. Dolayısıyla Değirmenci ve Yılmaz’a oy kaymasına sebep oldu.
Bu arada hepimizin bildiği Balcıoğlu lobisindeki bazı isimlerin Değirmenci’ye oy toplamak için kulisler yaptığı iddia edildi. Ne kadar doğru bilemiyorum!.. Balcıoğlu mu müsaade etti, hiç mi duymadı, gerekeni yaptı mı Allah bilir…
ALTI: “Geniş mutabakat” söylemi mecliste tuttu, başkanlıkta tutmadı. Meclis listesinde AK Partili ve HDP’li isimlerin yer alması, CHP’nin Cumhuriyetçi ve Atatürkçü kesiminde rahatsızlığa sebep oldu. Belki mecliste amaca ulaşıldı ama başkanlıkta Işıklar’a oy verilmedi.
YEDİ: İyi Parti’nin hiçbir etkisi olmadı. İlk başlarda akın akın insanların katılım gösterdiği parti 3 kişiyle yönetilmeye çalışıldı. 20-30 kişi dışında varlık gösteremedi. Bu da sandığa yansıdı mı yansımadı mı meçhul.  
SEKİZ: Son dakika patlak veren CHP’li gençlerin olduğu iddia edilen whatsapp yazışmaları AK Parti’den kayabilecek oyları tutu, milliyetçi CHP’lileri kızdırdı. Meclisteki isimlerin rahatsızlık oluşturmasının yanı sıra bir de buna “dağdakiler yönetsin, apo’ya oy verelim” tarzındaki söylemler şiddetle kınandı. Çocuklar kendini aklamaya çalışayım derken seçim bitti. Birçok kişi bu konuşmaların gerçek olduğuna inandı ve inanmaya devam ediyor…
*
Yani…
Hizmetsizlik, ekip arkadaşları, ihanetler, tepkiler ve hatalar 10 yıllık Özcan Işıklar dönemini sona erdiren noktalardı.
Şimdi gözler “yeni ilçe başkanına” çevrildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum