Üyeler Balcıoğlu, üst siyaset Işıklar diyor
Reklam
Eren Ermiş

Eren Ermiş

[email protected]

Üyeler Balcıoğlu, üst siyaset Işıklar diyor

21 Ocak 2019 - 09:15

3 haftalık aradan sonra beraberiz... 
Volkan Yılmaz’ın Cumhur İttifakı belediye başkan adayı açıklanmasının ardından 22 gün geçti. Bu zaman zarfında ilçede gelişen başka bir siyasi hadise olmadı. AK Parti ve MHP’nin başkan adayının tek bir noktada birleşmesi elbette AK Parti kanadında enerji düşüklüğü oluşturduysa da, şimdilerde deşarj olmaya başladılar.
*
CHP ve İyi Parti’nin ittifak görüşmeleri hangi aşamada net bir bilgi yok. Çeşitli iddialar var. 26 Ocak’ta açıklanması bekleniyor. Son bir gün kala, hatta bir saatte nasıl değişimler olduğuna şahidiz. Kimse yorum yapmıyor veya net konuşmuyor. Bilse bile susmayı tercih ediyor.
Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi Silivri sokakları CHP adayının Bora Balcıoğlu ve Selami Değirmenci’nin olabileceğini düşünüyor. Özcan Işıklar’ın 3.dönemde aday yapılmayacağını ve olmaması gerektiğini ifade eden çoğu CHP seçmeni, “değişim ve yenilik” vurgusunda bulunuyor. Sokağının nabzı çok önemli. Sokağa rağmen siyaset yapılmaz. Bu yüzden CHP genel merkezinin eski hataları tekrar eder mi bilemiyoruz ancak tepe siyasetteki ilişkilerin getirdiği kararlara boyun eğmek kolay bir durum değil vatandaş için. Bir şekilde Genel Merkez’den, bir şekilde Parti Meclisi’nden olur alması ve de İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun ikna edilmesiyle Özcan Işıklar’ın aday gösterildiğini düşünün. Şansı var mı var.   
CHP seçmeni, bu karara ne kadar anlayış gösterebilir?
Eğer “demokrasi” diyerek bu süreci taktirle alkışlayacaklarsa, kimse kusura bakmasın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşkilat içerisindeki tutumu ve aday belirleme yöntemlerine kimse laf etmemeli.
*
Sokağa rağmen siyaset ve Cumhur İttifakı…
AK Parti adayları belirlenirken defalarca anketler yapıldı. Yeni yeni isimler zikredildi, siyaset gündemine malzeme oldu. Bunları neden yaptılar, kim organize etti? Siyaset dizaynırları, Silivri’deki vaziyetten memnun değillerdi. Kasım ayındaki Ankara temaslarımızda ifade edilen yorumlar “Buraya gelmekle, dosya getirmekle zaman kaybetmesinler” şeklindeydi. Parti üst yöneticileri işte böyle bakıyordu. Kim, nasıl yaptı ve “yukarısı” böyle düşündü bilemiyoruz ancak Cumhur İttifakı’na gidiş sebepleri mutlaka olmuş ki, sokağa sorulmadan bu karar verilmemiş, gayet net.
*
Üst siyaset derken…
Genel başkan, genel merkez yöneticileri, İstanbul adayı ve etrafını etkileyebilecek güç Özcan Işıklar’da mevcut. Her anlamda çok güçlü. Bu yüzden Özcan Işıklar “kara listede” değilse, yani hangi referans olursa olsun asla aday gösterilmeyecek başkanlar listesindeyse, elbette yapabileceği pek bir şey kalmıyor ama buradan da çıkmayı başarabilirse helal olsun…

YORUMLAR

  • 0 Yorum