Özcan Işıklar'a 10 üzerinden…  
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

Özcan Işıklar'a 10 üzerinden…  

09 Ekim 2018 - 09:59

Dünkü yazıma ilişkin sevdiğim bir CHP’li dostum, büyüğüm aradı ve şu eleştiride bulundu: “Özcan Işıklar hizmet yapmadı sözlerine katılmıyorum. Elindeki imkanlar dahilinde ne gerekiyorsa yaptı. Çevre düzenlemelerinden tutun, yardıma muhtaç kim varsa çözmeye çalıştı. Arazi ve tarım üzerine plan yapanların karşısında durdu. Çünkü korumak da bir hizmettir.”
*
Bu ağabeyim CHP sevdalısı ve çalışkan bir isim. Hala aktif siyasette. İsmi bende kalsın, bazı yazılarımdan sonra arar ve fikirlerini paylaşır. Dün de böyle oldu ve aynen yukarıdaki sözleri dile getirdi. Tartışmasını bilen, saygı ve hoşgörüde alabildiğince sınırsız. Ben de Silivri’deki çoğu CHP’linin bu duruşuna bayılıyorum. Düşmanca değil, dostça yaklaşıyor ve ötekileştirmiyor. Senelerdir tanıyoruz birbirimizi. O ve benim sorunum, bu şehirde yaşayan herkesin ortak noktası olduğu gibi “İyi bir Silivri” düşüncesi.
Anlaşamadığımız konu “hizmetten ne anlıyor” olduğumuz. Yani bir belediye başkanının görevleri nelerdir? Bu sorunun cevabı aşağı yukarı herkesin bildiği kelimelerden oluşuyor.
*
Ben de kendisine şu cevapları verdim:
“Görevli olduğu şehirde yaşayan insanların tümünü eşit derecede kucaklayacak, kaynakları doğru ve eşit derecede dağıtacak, yakınlarını kayırmayacak, kamu arazilerini çevresindekilere peşkeş çekip rant sağlamayacak, yolsuzluk yapmayacak, vatandaşın refahı için tüm bölgelere eşit derecede hizmet götürecek, çevre düzenlemesinde titiz olacak, halk sağlığını önemseyecek, ulaşım imkanlarını üst seviyede tutacak, yatırımcıları bölgeye çekerek esnafın ticari hayatına katkı sağlayacak, alt yapı ve üst yapı hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için tüm kurumlar ile iletişim halinde olacak, çocuklardan yaşlılara kadar sosyal hizmetleri fazlasıyla oluşturacak, eğitime önem verecek ve eğitim yatırımı yapacak, ilçesine kimlik kazandıracak, dünyada olmayan bir uygulama ile farkındalık yaratarak ilçeyi uluslararası alanda markalaştıracak, görev süresi içerisinde meydana gelen ihtiyaçları/hizmetleri ertelemeden çözüm üretecek, halkla iç içe olacak ve vatandaşını dinleyecek. Kısaca vatandaş ne istiyorsa onu yapacak… ”
*
Aklıma bunlar geldi ben de sıraladım. Bu defa bana hak verdi ama benim de ona hak vermemi isteyince, “Evet tarım arazilerinin korunması adına yaptığı girişimleri taktir ediyorum. Geçmiş yıllardaki yazılarıma bakarsan, Sayın Işıklar’ı zaten bu konuda tebrik etmiştim. Park ve meydanlar, çevre temizliği, idare eder nitelikte tiyatro ve fuaye salonu, tam kapasitede olmasa da tabelası takılan bir kültür merkezi yeri, her yaz yapılan festivaller, gıda bankası aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlaş ulaştırılması dışında kayda değer bir hizmet göremiyorum” diyerek yapılanları aktardım.
*
Vatandaş gerçekten Özcan Işıklar’dan sıkıldı mı bilmiyorum ama dışarıda oluşan hizmet algısı şu: “Festivaller, eğlenceler, park, bahçe ve kaldırım düzenlemeleri.” Eğer bu şehirde yaşayan 200 bin insanın ihtiyaçları bu yöndeyse, Sayın Işıklar başarılı bir belediye başkanı.
“Hayır efendim sadece bunlar değil. Kangren halindeki otopark meselesi, derbeder eden trafik sorunu, gözleri yollarda bırakan asfaltlama çalışmaları, umutsuz vaka olan imar düzenlemeleri, yolların bozukluğu, işsizlik problemi, hızla artan belediye borcunun durdurulması, belediye arazilerinin satışları, şehrin kuzeye kaydırılması ve yeni yatırım alanları, ilçe sahilinin doğru kullanımı ve deniz ulaşımına yönelik girişimler, devlet üniversitesinin getirilmesi, alternatif ulaşım seçenekleri” gibi bir beklenti içerisindeyseniz, varın Özcan beye 10 üzerinden kaç verirseniz verin…

YORUMLAR

  • 0 Yorum