Özcan Işıklar, Balcıoğlu'na neden müsaade etti?  
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

Özcan Işıklar, Balcıoğlu'na neden müsaade etti?  

17 Ekim 2018 - 09:43

Bora Balcıoğlu’nun adaylık durumu ve Özcan Işıklar’ın akıbetini günlerdir tartışıyoruz. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın, CHP içerisinde oyun kurup bu oyun üzerinden ilçe siyasetinde denge değiştireceğini söyledim. Çünkü kendisi yıprandı, 31 Mart 2019 seçimleri kendisi için risk taşımaya başladı. Kamuoyunun genel kanısı da bu yönde. Olur da CHP genel merkezi Sayın Işıklar’ı aday göstermezse, kimi aday göstereceğine yine Işıklar ön ayak olmayı istiyordu.
Işıklar’ın en güvendiği ve alternatifi görülen yardımcısı Bora Balcıoğlu’nun ne yapacağını merak ediyorduk. O gün geldi çattı ve Balcıoğlu görevinden istifa etti; Perşembe günü adaylık başvurusu yapacak. Bu demek oluyor ki, Işıklar’a bayrak açan ve başkaldıran bir Balcıoğlu değil, Işıklar’ın onayı ve destekleriyle “belediye başkan adaylığı” düşünen bir Balcıoğlu var.
*
Her ne kadar “aralarında sorun varmış” algısı yaratmak isteseler de nitekim geri planda durum böyle değil. Sahne arkasında güzel bir siyasi senaryo kurgulandı ve devreye sokuldu. Bora Balcıoğlu bu yüzden belediye başkanlığı yoluna düştü. Altını çizerek söylüyorum, tam yerinde ve doğru bir hamle!
Mesele burada bayrağı dalgalandırmaya devam etmekse, hırslarının ve arzularının önüne geçip bunu yapabiliyorsan, işte o zaman kahraman sensin! Siyasette hırs ve arzu insanı hep hataya düşürür ama nefsini terbiye edebilenler ancak başarıya ulaşabilirler.         
*
Özcan Işıklar, tekrardan belediye başkan adayı olmak istiyor. Bu doğal bir talep. Olumsuz bir durumda Genel Merkez’e karşı gösterebileceği tek refleks başka bir oyuncuyu sahaya sürmekten başka bir seçenek değil. Bu da Bora Balcıoğlu’ndan başkası değil…
“Vazo gibi duramam” diyen bir Özcan Işıklar, Silivri’de oda, dernek ve kooperatiflere başkan seçimlerinde nasıl belirleyici rol üstleniyorsa, “CHP’nin adayı kim olacak?” sorusuna sadece cevap vermekle kalmaz; CHP’nin adayını belirlemek için tüm imkanlarını seferber eder.
Silivri siyaseti kurtlar sofrası. Burada işler farklı işliyor. (Gerçi her yerde öyle ya.) Bu sebeple Bora Balcıoğlu’na müsaade etti ve ibre Balcıoğlu’na döndü. Özcan Işıklar yeniden aday gösterilirse, Balcıoğlu ile yola devam edecek. Bu hamle hem CHP içerisinde, yani belediye başkan adayları arasında bir strateji, hem de muhalefetin adaylarına karşı bir taktik.
*
CHP’nin bir diğer favori adayı şüphesiz Selami Değirmenci… Özcan Işıklar, Değirmenci’nin aday olmasını istemiyor ve kendine alternatif Bora Balcıoğlu’nu düşünüyor. Sayın Değirmenci’nin her zaman Silivri’de bir karşılığı var. İstanbul İl Örgütü ve CHP Genel Merkezi’nin bölge sorumluları bu durumun farkında. Işıklar’ın savaştığı alanlardan biri de bu nokta. Adaylığı kendinde tutmak, kendinde değilse Balcıoğlu’na verdirmek, ama Selami Değirmenci’ye de kaptırmamak.
Yarış daha yeni başladı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum