Kumar meselesi kime yarar?
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

Kumar meselesi kime yarar?

30 Kasım 2018 - 09:42

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın kumar oynadığını herkes biliyor. Kendi meclis üyesi CHP’li Ünal Doğrul, Başkan Işıklar’ın bu alışkanlığını geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarmış, Bulgaristan’da bir kumarhane önündeki aracının fotoğrafını yayınlamıştı. O günlerde bir radyoda konuşma yapan Işıklar, “Halkım istemezse kumar oynamam” diyerek bu duruma açıklık getirmiş, bir nevi itirafta bulunmuştu. Özcan Başkan’ın kumar oynadığını bilmeyen mi kaldı? İster oynar, ister oynamaz, kamuoyu buna alıştı. Halkın parasını harcamadığı sürece, ki buna kanıt göstermek gerekiyor, hiç kimse için bir mahsuru yoktur. Kimseyi ilgilendirmez. Kendi parasını dilediği gibi harcar. İster kumarda harcar, ister başka bir yerde.
*
Hatırlayın, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım, Singapur’da kumar oynarken görüntülendi. Yıldırım’a bu konu sorulduğunda “Bunun çok masum bir iş olmadığını düşünmekle beraber, herhangi bir adrese de işaret etmiyorum. Kafamda birtakım kuşkular var. Ama bu eninde sonunda ortaya çıkar” yanıtı vermişti. Ayrıca, “Özel hayat” diyerek fotoğrafı çeken muhabiri de eleştirmişti. AK Parti içerisinde denge değiştirmek isteyenlerin, Yıldırım’ın önünü kesmek için yapılan bir operasyon olduğu gündeme gelmişti.
*
Şimdi…
Işıklar’ın kumar oynarken çekildiği iddia edilen görüntülerin, Akşam gazetesinde yayınlanması ne anlama geliyor? Birincisi, “zamanlama” açısından manidar. Belediye başkan adaylarının belirlendiği şu süreçte, bu fotoğrafı medyaya servis edilmesi, Özcan Işıklar’ın adaylığını engellemek amacı taşıdığı açıkça ortada. Muhalefeti destekleyen birilerinin bu organizasyonda yer alma ihtimali çok düşük. Çünkü AK Parti’ye puan kazandırması hedeflenseydi, Işıklar’ın adaylığı kesinleştikten sonra seçime az bir zaman kala yapılırdı. Bu nedenle muhalefet cephesinden değil, CHP’nin kendi içerisindeki bir hesaplaşmadan kaynaklanıyor olabilir mi? Çünkü Özcan Işıklar’ın adaylığının engellenmesi için yapılan bir medya manipülasyonuna çok benziyor.
Prof.Dr.Mahir Kaynak’ın şu sözleri bu tür gelişmeleri iyi anlatıyor: “Bir hadise yaşandığı zaman olayın sonuçları kime yarıyor? Bu olaydan kim kazançlı çıkıyor siz ona bakın?”
Peki, Özcan Işıklar’ın aday gösterilmemesi kim ister? Tabi ki kendi partisinden adaylık düşünen başkaları ister. Onlar yaptı demiyorum, ama bu iş onlara yarıyor. *
Bu fotoğraf hangi tarihe ait, yeni mi eski mi? Kimlerle gidildi? Bunu Işıklar ve yanında kimler varsa en iyi bilen kişilerdir.
Bir başka soru, Işıklar gerçekten siyasi ihanete mi uğruyor?      

YORUMLAR

  • 0 Yorum