Kadın dedikodu, erkek kulis yapar
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

Kadın dedikodu, erkek kulis yapar

20 Kasım 2018 - 09:50

İnsanların, birbirleri hakkında yaptıkları kınama, kıskanma ve ayıplama içerikli konuşmalarına “dedikodu” denmiş ama bu tabir daha çok kadınlar için kullanılmış. Hani derler ya “Kadınlar gibi dedikodu yapma” diye, kadınlara yakıştırılmış bir davranış haline getirilmiş. Erkek dedikodu yapmıyor mu? Kralını yapıyoruz ama biz buna daha çok “kulis” adı veriyoruz. Kulis ifadesi, terim olarak tiyatro sahnesinin görünmeyen bölümü olmasına rağmen, başına bir de “siyasi” kelimesi eklendiği zaman oluyor “siyasi kulis” ve bu da “siyasi konuların gizli gizli konuşulduğu alanlar” şeklinde ifade ediliyor. Oysa bildiğin dedikodu yapılıyor ve konu erkeğe gelince, kadın gibi başka kadınları çekiştirmenin adı, takla attırılarak yeni bir anlam kazandırılıyor. Siyaset meseleleri üzerine dedikodu yapılınca “siyasi kulis” diye adlandırılıyor. Hal böyle olunca erkek dedikodu yapmaz ama yaptığı zaman adı siyasi kulis olur; bunu da çekiştirme değil “akıl oyunları” üzerine gerçekleştirir.
Buraya kadar anlaşılmayan nokta var mı, yok. Peki o zaman siyasi kulisleri aktaralım:  
*
İyi Parti’nin Silivri siyasetinde kendini hissettiremiyor olması, yeni bir ittifak görüşmelerine zemin arandığı yönünde. “Cesurlar hareketi” diyorlar ama CHP’li belediye başkanını eleştirecek cesareti ortaya koyamıyorlar, muhalefet görevini yapamıyorlar. 1 Aralık’ta başlayacak olan adaylık başvurularında göstermelik aday çıkarılacağı, CHP’nin ön görülen adayı Özcan Işıklar üzerine hesaplar yapılıyormuş.
*
MHP’nin geçen seçimlerde maruz kaldığı suçlamalar İyi Parti’ye bırakıldı. Çalışmayan, iddia koymayan bir MHP için, “sürpriz yapar” algısı oluştu. Bu seçimlerde farklı aday politikası izleyecekler. Ancak CHP çevresi, AK Parti’den oy alabilecek bir ismin MHP’den aday gösterilebileceği umudunu yaşıyormuş. Ey siyaset sen neleri konuşturuyorsun…
*
AK Parti’de, Sami Barlas’ın aday adayı olması yeni dengeleri beraberinde getirmiş. “1.adam”, “2.adam” tartışmaları başlamış. 9 aday adayının 9’u da belediye başkanı olabilir demek büyük yalan söylemek olur ama aralarında bu makamı taşıyabilecek isimler 3-4 kişi. Taraftarlarına göre hepsi belediye başkanı güya. Başkan ve başkan yardımcısı gibi, lider ve lider yardımcısı arayışına başlanmış anlaşılan. İsimleri yan yana dizin, kim 1.adam, kim 9.adam ortaya çıkıyor zaten. Altını çizelim, seçim kazanmak için dengeli bir dağılıma müsait.    
*
CHP’de Bora Balcıoğlu rüzgarı dinmiş. İlk başlarda büyük umut ve heyecanla yola çıkan Balcıoğlu’nun susturulma, durdurulma ihtimali değerlendiriliyor. Özcan Işıklar’ın garantilediğini görünce kenara çekilmiş. Bunlar kamuoyuna sunulan görüntülerdi. Oysaki onlar hep beraberdi. Adaylıklar açıklansın bari de CHP’lilerin bu huzursuzluğu bitsin. Selami Değirmenci çok ciddi bağlantılar ile adını masaya koymuş. Işıklar’ın yaptırdığı anketlerde düşük gösterilmesine rağmen, İl Başkanlığının anketlerinde Selami Değirmenci ismi öne çıkmış.   
 
Devamı yarın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum