İyi Parti'nin Silivri adayı
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

İyi Parti'nin Silivri adayı

20 Eylül 2018 - 09:39

Son yılların seçim sonuçlarına bakıldığında Silivri’de iki partili bir yarış öne çıkıyor; AK Parti ve CHP…
Bu durum, ilçenin muhalefet-iktidar arasındaki göreve ve yetkileri açısından da ortada. MHP kritik dönemlerde ortaya çıkıyor ve sert eleştirilerle halkın menfaatlerini korumak adına girişimlerde bulunuyor. MHP hep belirleyici ve denge kurucu bir pozisyonda yer aldı. Yüzde 13-15 bandında bir oranı söz konusuyken, yerel seçimlerde düşüşe geçen bir MHP oyu göze çarpıyor. Yereldeki muhalefet vatandaşın kararlarına büyük etken. Sadece muhalefet değil, seçim stratejileri oy yollarında sandığa yansıyor. Geçen senelerde MHP hep şu söylemle suçlandı: “MHP çalışmıyor, doğru aday politikası izlemiyor, gizli olarak CHP’ye destek veriyor.” Kısmen doğru kısmen eksik. MHP’nin çalışmadığı bir ortamda bu sadece CHP’ye yaramaz, AK Parti’ye de oy kayması olur.
MHP’nin iddia koyduğu ve kararlılık gösterdiği bir seçimde ise her iki partiden de oy alabileceği için CHP ve AK Parti’de puan kayıpları yaşanır.
*
2019 seçimleri için ittifaklar söz konusu. MHP ve AK Parti genel başkanlarının söylemlerine göre CHP-HDP-İyi Parti arasında ittifak yapılabileceği iddiası ortaya atıldı. Devamında Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan’ın “Yerelde de ittifak yapabiliriz” şeklindeki karşılıklı söylemleriyle ittifak meselesi tartışmaya açıldı. Önümüzdeki günlerde ittifakın artı ve eksilerini değerlendireceğiz ama ittifaklar hususunda İyi Parti Silivri’de nasıl bir yöntem izleyecek kısaca değinelim.
*
İyi Parti’nin Silivri teşkilatlanması Hayati Arkaz tarafından yapıldı. Halihazırdaki ilçe başkanı Ozan Ersaraç, Hayati Arkaz’ın öneri ve gayretleriyle ilçe başkanı atandı. Mevcut yönetimde -yanlış hatırlamıyorsam- Hayati Arkaz’ın sahibi olduğu hastaneden 2 isim bulunuyor. Siyasi çevreler başka isimlerin de Arkaz tarafından yönetime girmesi sağlandığını söylüyor. Dolayısıyla Arkaz’ın kurduğu bir Silivri teşkilatı var. İyi Parti’den İstanbul Milletvekili seçilen Hayati Arkaz, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin elini öpmesinden sonra Meral Akşener’in yeniden genel başkan seçildiği olağanüstü kongrede genel merkez listesine giremeyince İyi Parti’den ayrıldı ve Sayın Bahçeli’nin affetmesiyle MHP saflarına geçti. Şuanda MHP İstanbul milletvekili…
İyi Parti’nin ilk teşkilatlanma sürecinde, il başkanı Ersin Beyaz’ın Mustafa Altınkök’ü kurucu ilçe başkanı olarak sözlü atamasını Hayati Arkaz’ın iptal ettirdiği konuşuluyordu. Arkaz, Altınkök’ü mağdur etmesinden sonra Ozan Ersaraç başkanlığındaki teşkilatını da tahakküm altında bıraktı. Hiçbir şey yokmuş gibi görünüyor ama genel merkez nazarında Silivri teşkilatı gündeme gelmiş.
*
Yerel seçimler öncesinde, Hayati Arkaz’ın kurduğu teşkilatta revizyona gitmek doğru olmayabilir. Ozan Ersaraç seçimleri geçirdikten sonra parti ya kongreye gider ya da görevden alınabilir. Siyasette her an her şey olabiliyor. Ersaraç’ın akıbetini belirleyecek en büyük sınav elbette yerel seçimler olacak. Dikkat ettiyseniz, muhalefet görevinde olmasına rağmen İyi Parti Silivri’de hiçbir muhalif duruşu ortaya koyamıyor. İlçenin mevcut sorunları üzerine belediye başkanına tek bir eleştiride bulunamıyor. Bu sebeple ittifaklar konusunda akıllara şu soru geliyor “İyi Parti ve CHP Silivri’de ittifak mı yapacak? Bu ittifak gizli ittifak mı?”
*
Özcan Işıklar ile Meral Akşener’in yakınlığı hepimizin malumu. Trakya göçmenliği yani hemşericilikten öte siyasi anlayış açısından aynı kulvarda gibiler. İyi Parti’nin belediyeyi kazanma durumunu “düşük bir ihtimal” olarak görürsek, bu durumda İyi Parti’nin pozisyon olarak CHP’yi desteklemesi neden olmasın? Yanlış bir aday, gelişigüzel bir meclis kadrosu, isabetsiz kampanyalar ile seçime giren bir parti, gizliden CHP’yi desteklemiş olacak…
İyi Parti’nin adayı olan isim bu tezi çürütür. Mesela geçenlerde gündeme geldi ve şuanda kulislerde konuşuluyor: Turgay Sakarya... Bölgede tanınmış bir işadamı. İyi Parti’den aday olması halinde, kamuoyunda iyi bir beklenti algısı oluşturabilir. Bir başka konuşulan isim Mustafa Altınkök. Yani sözlü olarak ilçe başkanı yapıp, bir hafta sonra skandal bir kararla bu atamayı durdurup mağdur ettikleri kişi. Hem iadeyi itibar açısından, hem partiye küsenleri geri getirmek hem de maddi manevi gayret gösterecek bir isim.  
*
İyi Parti İlçe Başkanı Ozan Ersaraç, belediyeyi kazanma iddiasının karşılığını verebilmek için doğru hamleler yapmalı. Aksi taktirde CHP’nin yedek partisi ve payanda ilçe başkanı olarak siyasi tarihte yerini alır.           

YORUMLAR

  • 0 Yorum