İttifakta 'yatış' rahatsızlığı
Eren Ermiş

Eren Ermiş

[email protected]

İttifakta 'yatış' rahatsızlığı

28 Eylül 2018 - 09:49

AK Parti ve MHP’nin cumhur ittifakını yerel seçimlerde devam ettirme kararı ilçe teşkilatlarında çeşitli yorumları beraberinde getirdi. 24 Haziran genel seçimlerinde canla başla çalıştıklarını söyleyen MHP’liler, yerel seçimlerde Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin talimatına uyacaklarını ancak bazı rahatsızlıklarının olduğunu ifade ediyor.
*
Birçok ülkücü için Recep Tayyip Erdoğan’a oy istemek zor bir durumdu. “Vatan, millet ve bayrak” anlayışıyla, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve kurmaylarının kararları doğrultusunda Cumhur İttifakı oluştu ve Recep Tayyip Erdoğan’a oy verildi. Bunun neticesinde 24 Haziran’da Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin ilk başkanı seçildi. Şimdi sıra 31 Mart yerel seçimlerinde…
Bazı Büyükşehirlerde aday çıkarmayacağını duyuran MHP lideri, AK Parti’yi destekleyeceklerini söyledi. Yani ülkücüler yine AK Parti adayına oy verecekler.
*
İstanbul ilçelerinde durum nasıl olacak henüz netleşmedi ancak il bazında MHP aday çıkarmayacak.
İlçe teşkilatlarında bazı rahatsızlıklar dile getiriliyor. Örneğin, “Biz canla başla çalışırken, AK Parti'nin bazı mensupları bizim kadar gayret göstermiyor!” deniliyor.
MHP’li bir yönetici ise “AK Parti sayesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı kurumlarda (İSPARK, İSKİ, İGDAŞ, İSTAÇ, SPOR AŞ, KÜLTÜR AŞ, KİPTAŞ vb.) işe girip, Erdoğan taraftarlığını kendilerine kaftan yapıp rant sağlayanlar, söz konusu vatan olduğu zaman Ülkücüler gibi ellerini taşın altına koymuyor, ortalıklarda gözükmüyor. Davalarına ve liderlerine sadakat bu mu?” diyerek sert bir dille eleştiriyor.
Bir başka MHP’li isim ise “Biz çalışıp AK Parti’ye oy vereceğiz, iktidara gelmelerini sağlayacağız, bizim derdimiz kaygımız vatan olacak ama onların derdi cepleri olacağı için sefasını sürecekler öyle mi! Yok öyle arkadaş. AK Parti’nin yöneticileri, ittifakın bozulması için gizliden çaba harcayanları tespit edip genel merkezine göndermeli. Büyükşehir kurumlarında çalışıp yan gelip yatanların da peşine düşmeli” eleştirisini yapıyor.
*
Sevgili okurlar, MHP’liler bu konuda çok haklılar. 24 Haziran’da mahalle mahalle gezip Cumhur İttifakı için vatandaşlardan oy istediler. Lakin kendilerini dava adamı görenler (!)veya Erdoğan için ölmeye hazır olanlar (!) MHP ve Ülkücüler kadar çalışmadılar. Geride kalan seçimler, önümüzdeki seçimlerin bir provası olduğunu düşünürsek, yan gelip yatanları gören Ülkücüler yerel seçimlerde ne kadar istek ve arzulu olabilir ki? İstek ve arzu yoksunluğu, Cumhur İttifakı’nı ne kadar başarıya ulaştırır o da ayrı bir merak konusu.
*
Peki ne yapılması gerekiyor?
İlçe başkanları bir araya gelip bu işi enine boyuna tartışmalı. Belli bir strateji oluşturup sahaya yansıtmalı ve birliktelik sağlanmalı. MHP’lilerin rahatsız olduğu konular gözardı edilmemeli; aksine dikkate alınarak çözüm yolları aranmalı. AK Parti içerisinde, MHP ile ittifaktan rahatsızlık duyan çevreler hepimizin malumu. Bu kişilerin nifaklarına geçit verilmemeli.
Genelde sağlanan birliktelik yerelde uygulamaya konulmadığı sürece başarılı olmak çok zor.                

YORUMLAR

  • 0 Yorum