CHP Genel Merkezi bu yemi yutar mı?
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

CHP Genel Merkezi bu yemi yutar mı?

15 Kasım 2018 - 12:45

CHP Silivri’nin yerel seçimlere yönelik bir stratejisi var mı yok mu bilmiyorum ama Özcan Işıklar’ın var. Hatta geçenlerde şu iddiayı ilk olarak gündeme getirip, “ilçe siyasetine operasyon çektiğini” söylemiştim. Neydi bu iddia hemen hatırlatalım: “Özcan Işıklar, CHP genel merkezi tarafından aday gösterilmeyebilir. Selami Değirmenci’nin adaylığını engellemek adına Bora Balcıoğlu’nu alternatif aday çıkaracak.”

 

Balcıoğlu, adaylık başvuruları sürecinde dosyasını teslim etti ve nitekim aday oldu. CHP kulisleri, hatta Ak Parti kulisleri, Balcıoğlu’nun kendi iradesiyle aday olduğunu, Özcan Işıklar ile aralarında ciddi sorunlar yaşadıklarını konuşmaya başladı. Üstüne basa basa tespitlerimi aktarsam da bazı çevreler ikna olmamakta ısrarcı. O günlerde yazımı okuyan bir CHP’li, “Eren bey yanılıyorsun. Özcan başkan ile Bora ciddi kavga içerisindeler. Geçen akşam Özcan başkanın hesabından paylaştığı sabır içerikli sözleri bunu gösterdi. Bizler partiyi iyi biliyoruz ki Bora kendi ayağına sıktı. Göreceksiniz Özcan başkan yeniden aday olacak.”

 

Bu sözlerin ardından fikirlerimi söyledim ama nafile. Dar pencereden gelişmelere bakarsak yorumlayamayız. Özcan Işıklar aday olduğu taktir de Bora Balcıoğlu aynı heyecanla çalışmalarını sürdürecektir. Kamuoyuna şu mesajları verecekler, “Biz abi kardeşiz. Ayrı gayri yok. Birlikte olalım ki seçimleri Ak Parti’ye kaptırmayalım.”

Tabi bu yaklaşımı Özcan Işıklar yapacak. Seçimler bitince Balcıoğlu’nun akıbeti ne olur bilemem ama şuna da Özcan Işıklar’ın ilk hedefi aday gösterilmek, ikinci hedefi seçimleri kazanarak üç dönem görev süreli Selami Değirmenci’nin rekoruna ulaşabilmek. 

Seçimi kazanma yolunda her şey mübahtır. Işıklar’ın adaylığı halinde partide oluşan küskün ve kırgın insanların yeniden Işıklar etrafında toplanmasını sağlayacak isim yine Bora Balcıoğlu’dur. Balcıoğlu üzerinden yapılan stratejide insanlarda hayal kırıklığı ve güvensizlik oluşmuş olabilir. Onarılması güç ama telafisi imkansız değil. Dolayısıyla CHP’liler akıl bulanması yaşıyor. Tüm hesapları değiştirecek yegane isim Selami Değirmenci’dir. Tekrar belirtelim, Işıklar aday gösterilmediği taktirde en alternatif Balcıoğlu’dur. Kavga süsü verilmesi Genel Merkezi de yanıltmak amaçlıdır. Bora Balcıoğlu demek Özcan Işıklar demektir. CHP genel Merkezi bu yemi yutmazsa Selami Değirmenci’nin adaylı kaçınılmazdır. 

 

IŞIKLAR’IN BULUT SEVDASI

Özcan Işıklar’ın eleştiriye açık yönlerinden biri, bazı isimlere olmayacak kadar fazlasıyla değer vermesi. Bunu ben değil kendi partilileri düşünüyor. Bu değeri gören isimlerden biri meclis üyesi Doruk Bulut. Partide ikinci adam itibarı gördüğü için, ilçe başkanı Suna Göçengil ve yönetimi, Doruk Bulut’un bile gerisinde kalıyor. Parti hiyerarşisine göre İlçe Başkanı belediye başkanından üstün yetkilere sahiptir. Bu durumda Doruk Bulut’un partideki ‘ikinci adamlık’ algısı rahatsızlık veriyor. Ve CHP’liler merak ettikleri şu soruyu yöneltiyor: “Neden Doruk Bulut’tan vazgeçemiyor?”


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum