AK Parti'nin şuan ki manzarası
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

AK Parti'nin şuan ki manzarası

01 Kasım 2018 - 10:03

Yerel seçim için aday yoklaması yapan AK Parti henüz başvuruları almadı ancak 5 Kasım’dan itibaren süreç başlıyor. Parti teşkilatları bu yoklamaları sessiz sedasız yürütüyor. Silivri’de, yerel siyasette en çok merak edilen sorular arasında AK Parti belediye başkan adayının kim olacağı bulunuyor. Mutlu Bozoğlu’nun “tarihe geçecek kadro” diyerek göreve geldiği ilçe başkanlığı kongresindeki bu iddiası, adayın arkasında durmanın ve seçimi kazanmaya odaklanmanın kararlılığını gösteriyor. Bozoğlu bu söyleminden vazgeçmemiş olmalı ki, çalışmalarını vatandaş odaklı yapıyor olması “seçmenin gönlüne dokunma” açısından önem taşıyor. Daha önceki görev yapanları hafızalarımızda yoklayalım, bu denli bir performans gösteren bir isim diğer Metin Karakaş gösterilir.
Kendilerinde gölge belediye başkanı gibi sorumluluk bilinci yüklemelerinin tek kazananı vatandaş olmaz kendileri de olur. Karakaş, artıları ve eksileriyle çok konuşulan bir siyasetçi oldu. Bugün geldiği noktada İl Yönetim Kurulu üyeliği son görevi oldu ve şuanda kenarda, seçimlerde görev almayı bekliyor; yani belediye başkan adayı gösterilmeyi…
*
Mutlu Bozoğlu’nun genç, dinamik ve çalışkan ekibiyle birlikte tarihe geçme arzusu, 31 Mart 2019 seçimlerinde elde edilecek sonuçla doğru orantılı olacak; çünkü 10 yıldır alınmayan bir belediye seçiminden zaferle çıkmak, siyaset sahnesinde unutulamaz bir perde anlamı taşıyor.
Hüseyin Turan’lı yıllarda yapılan nasıl ki unutulamadıysa, gözler o günkü tempoda yapılan hizmetleri arıyorsa, ilçenin kronikleşen problemlerin çözümünün AK Parti belediyeciliğiyle ortadan kalkacağına inanılan bir algı oluştu. Burada en büyük tehlike, insanları buna mecbur bırakılıyormuş gibi hava estirilmesi. “Ak Parti’ye oy verin bu sorunlar çözülsün. Oy yoksa hizmet de yok” gibi bilinçaltına yerleşen tehlikeli cümleler dışa vurulduğunda vatandaşlarda tepkiye sebep oluyor.
*
AK Parti’nin şuan ki manzarası geniş bir resim karesini andırıyor. İlçenin bağrından yetişip Ankara merkezli görev alan Tülay Kaynarca TBMM’de 7 yıldır milletvekili. İstanbul 3.Bölge’den sorumlu olarak Meclis’te çözüme kavuşması gereken sorunların teklif ve takipçisi. Sayın Kaynarca, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isim. Sayın Erdoğan ile olan bu yakınlık, yerel seçim sürecinde üstleneceği yeni görevleri beraberinde getirmiş olabilir. Dolayısıyla her zamankinden daha fazla bölgede görünen bir Tülay Kaynarca var. Sadece Silivri değil Çatalca, Büyükçekmece ve Beylikdüzü gibi CHP’de olan belediyelerde nasıl seçim kazanılacağını, hangi adayla hareket edilmesi gerektiğini analiz etme ve raporlama yapabilir. Geçenlerde yazdığım gibi, “Bu ilçeleri kazanma sözü Erdoğan’a verildi” öngörüm bir iddiadan ibaret görülse de boş değil! Resmin tam ortasında yer alan Tülay Kaynarca’nın da altına imza atacağı bir aday kazandığı taktirde bu başarının hediye olması kaçınılmaz.
*
Çizilen resim karesinde, “En alternatif benim ve ben bu seçimi kazanırım. Bayrak bende düştü, kaldıracak olan yine benim” mesajı veren Hüseyin Turan…
“Tüm bilgi, birikim ve tecrübe ile hazırım, ama görev verilirse” imajı çizen Metin Karakaş
“Belediye başkanı ben olacağım. Sadece ben kazanırım” mesajı oluşturan, Ahmet Maşalacı’nın oğlu Emrah Maşalacı...   
“Yola çıktım geliyorum. Namımı, makamımı, ticaretimi kenara bıraktım, bana yaptığı haksızlığı tahtından ederek ödeyecek” tarzındaki hırslı ve istekli görüntüsü ile Ümit Kalko…  
“İlçe tarihinde en yüksek oyu ben aldım. Yarım kalan işi bu dönem bitireceğim” diyen bir Tahir Sert
Ser verip sır vermeyen, adaylık düşünmediği konuşulan ancak mahalle baskısına maruz kalan Mustafa Saral
Resim karesini oluşturan isimler bunlar; çünkü en çok konuşulan ve kulislerde adı geçenler. Muharrem Eren ve Davut Memiş’i de dip not olarak ekleyelim.  
*
CHP’nin adayı kim olursa olsun, bu seçimi kazanacaklarına inanan bir AK Parti var. Bu aşikar. Hizmetsiz 9 yılın artık sona ermesini, ideolojinin değil hizmetin söz konusu olması gerektiği düşünülüyor. Slogan siyasetinin bir kenara bırakılıp, ciddi mesele haline dönüşen temel sorunların vatandaşı bunalttığı ve bu problemlerin sona ermesi gerektiğini ifade eden AK Parti çevresi, halkın da bu bilince ulaştığına inanıyor. Dolayısıyla İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu’nun kucaklayıcı, derleyici ve sıkı birlik sağlayacak bir aday peşinde olması, seçimi çantada kekli görmemesi, kendi şahsında tüm teşkilatı rehavete düşürmez. Aklı selim hareket eden Bozoğlu, aday belirlemede büyük rol oynayacak. Tıpkı Tülay Kaynarca gibi. Baştan aşağı kenetlenme sağlanabilirse 2019-2024 arası AK Parti’yi konuşuruz.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum