AK Parti'de İstanbul krizi ve Silivri
Eren Ermiş

Eren Ermiş

erenermis99@gmail.com

AK Parti'de İstanbul krizi ve Silivri

27 Kasım 2018 - 09:03

Büyükşehir ve İl adaylarının tanımına yakın kısmı belli olan Ak Parti’de, kulislere yansıyan son gelişmelere göre İstanbul adayının kim olacağı hususunda oluşan merak gittikçe artıyor. Süleyman Soylu ve Binali Yıldırım’ın adı geçerken, geride kalan Cumartesi günü açıklanması beklenen  İstanbul adayı için yeni iddialar gündemde. 

Şöyle ki, Binali Yıldırım İstanbul adaylığını kabul etmiş ancak ilçe belediye başkan adaylarının yeniden gözden geçirilmesini ifade ederek, bazı ilçelerde uyumlu çalışma açısından kendisinin belirlemesi gerektiğini belirtmiş. 

Bıçak sırtı olan İstanbul seçimlerinde başarılı olmanın yöntemlerini söylemiş. İl Başkanı Bayram Şenocak ile Binali Yıldırım arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanmış. Bunun ana kaynağı ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İstanbul ilçe adaylarına müdahale etmesi şeklinde açıklanıyor. 

Albayrak, birçok ilçede kendi referansıyla bazı isimlerin aday olmasını İstiyor. Dolayısıyla Binali Yıldırım da “İstanbul adayı ben olacaksam, benim sistemim geçerli olmalı” düşüncesinde. Kriz sebebi bu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durumdan haberi var ve çözüm için müdahale etmiş. Sonuç olarak Binali Yıldırım’ın taleplerine sıcak bakılıyor. 

SİLİVRİ’YE YENİ İSİM

AK Parti’deki İstanbul krizinin detaylarını öğrendiğimizde, Silivri belediye başkan aday adaylarına bir ismin daha eklenmesi, hem krizin gerçekliğini hem de Berat Albayrak etkisini ortaya koyuyor. Silivri’de yapılan anketlerde Süleyman Çalık isminin ortaya atılması boşa değil. 15 gün öncesinde duyulan isim şimdi ilçe siyasetinin gündemde. 

Ayrıca, Ankara merkezli bir kaynağa göre şuan da en şanslı isim Süleyman Çalık olarak görülüyor ve masada işlem tamam. Binalı Yıldırım’ın istekleri nedeniyle ortaya çıkan krizin küçük bir örneği olarak Silivri’yi gösterebiliriz.

Krizin şiddetini kestirmek mümkün değil ama dışarıya sızan durumdan daha şiddetli tartışma varsa, ve bu tartışma AK Parti’nin bildiğimiz istişare kültüründen uzaklaşıp “kavgaya dönüştüyse” istifa haberleri yakındır..

Binali Yıldırım kendi yöntemleri kabul ettirebilecek belki ama ilçe paylaşımı yaşanırsa Silivri adayının akıbeti değişir mi değişmez mi kimse emin değil.   

Süleyman Çalık olursa tutar mı tutmaz mı sonra konuşuruz fakat  hem ilçe teşkilatı hem de aday adayları vaziyeti ciddiye alsa iyi olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum