Kayseri 1. Komando Tugayı…
Ümit Yaşar BEKEN

Ümit Yaşar BEKEN

Kayseri 1. Komando Tugayı…

20 Aralık 2016 - 17:06

Halen egale edilememiş Dünya rekorlarının sahibi: Kayseri 1. Komando Tugayı…

Askerliğini bu birlikte yapmış biri olarak yazmak istedim.

Her dönem yaklaşık 3000 acemi asker kıtaya teslim olur.

1 hafta içerisinde 14 değişik branşta yapılan doktor kontrolleri ve psikolojik testlerin ardından bu 3000 aceminin yaklaşık 1800’ü refüze edilerek diğer birliklere gönderilirler.

Geriye kalan 1200 komando adayı için 90 gün sürecek eğitim dönemi başlar. Kilolu olmanız engel değildir. Bol bol ve tıka basa yemek yediğimiz halde 3 haftada 20 kilo vermiş olan takım arkadaşımı hatırlıyorum. Seçilen bu 1200 kişi içinden yine yaklaşık 1 ay sonra paraşütçü olabilecek yaklaşık 300 kişi ayıklanır ve paraşüt eğitimlerine başlarlar. 90 günlük eğitimin ardından paraşüt eğitimi almış olanlar Hava İndirme Taburu ve gerisi dağcı komando taburlarında askerlik görevlerine usta olarak devam ederler. Birlikler sıraya dizildiğinde askerler tornadan çıkmış gibi bir izlenim verirler çünkü boy ve kilo farkı yok denecek kadar azdır.

Kendi askerini kendi yetiştirir, başka yerlerde acemilik yapmış olan bir askerin tertip edildiği çok nadirdir. “Erciyes’in arkası komando fabrikası” diye bir deyim vardır Kayseri’de.

Kavga gürültü eksik olmaz ama askerlerin birbirlerine küsmeleri yasaktır çünkü son nefesinizi hangi arkadaşınızın kucağında vereceğinizi bilemezsiniz derler…

Bütün birlikler hava koşulları nasıl olursa olsun, her sabah güneş doğmadan koğuşlarından çıkmış olurlar. Hatta yattıktan 1-2 saat sonra kaldırılıp geceyi eğitim alanında da geçirmiş olabilirler.

Burada psikolojiniz değişir. Yaklaşık 6 ay sonra sanki hayatımın önceki dönemleri yokmuş gibiydi. Hep askermişim ve hep asker kalacakmışım gibi bir hisse kapılmıştım. Hiçbir şeyin bana engel olamayacağına bile inanmaya başlamıştım.

Ölmek de yasaktır… Yani Kayseri 1. Komando Tugayı envanterinde şehit sayısı çok ama çok azdır, çünkü komandonun en büyük özelliklerinden biri şartlar ne olursa olsun hayatta kalabilmesidir ve eminim 17 Aralık 2016 günü verdiği şehit sayısı kadar şehit hiçbir çatışmada vermemiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki klasman sıralamasında Bordo Bereliler’den sonra gelir, yani 1. Komando Tugayı olması alfabetik değil kapasiteye ve kabiliyetlere dayalı bir sıralamadır.

Gelelim Dünya Rekorlarına:

Dünya Tarihi’nde gerilla savaşı kazanmış tek düzenli birliktir. PKK’nın en çok korktuğu birliktir. G.N.H. gayri nizami harp yani kuralsız savaş kriterlerini alt üst etmiştir.

Dünya’nın hiçbir ordusunda olmayan bir 2,5 planı vardır. Yani ani bir savaş durumunda 2 ayrı düşman ülkenin kara saldırılarını ve buçuk olarak da PKK’yı, TSK’nın diğer unsurları toparlanana kadar 48 saat süreyle oyalayabilir.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda yapılan Hava İndirme yani paraşütçü birliklerin Kıbrıs'a inişleri sırasında havada vurulan asker sayısı yine standartların yarısından bile az olarak tarihe geçmiştir.

Hava İndirme operasyonlarında “AĞIR ATMA” diye konteynır, cip, top hatta tank gibi araçların paraşütle uçaklardan atıldığı bir klasman vardır. Burada amaç uçaktan atılan aracın veya eşyanın yerde belirlenen noktaya mümkün olduğu kadar yakın indirebilmektir. Her sene ordular arası yapılan Dünya Ağır Atma yarışmalarında en çok birincilik alan birliktir.

Bana göre Osmanlı Ordusu’ndaki “AKINCILAR”ın modern versiyonudurlar…

Hani kişisel görüşüme göre Kapıkule Sınır Kapısı’ndan salsanız önlerindeki bütün engelleri bertaraf ederek Viyana’ya kadar yürüyebilirler desem abartmış olmam…

Son olarak şunu söyleyebilirim, Kayseri 1. Komando Tugayı’nda yaptığım askerlik hayatımın en büyük dönüm noktası olmuştur çünkü oradan girdiğim kişi olarak değil bambaşka bir kişi olarak çıktım.

Tugay Karargah Kışlasından sivillerin girdiği kapıda yazan yazıyı hiçbir zaman unutmadım:

“Siz savaşla ilgilenmiyor olabilirsiniz ama savaş sizinle çok yakından ilgileniyor.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum