Silivri yatırımda öncelikli ilçelerden
Mustafa Altınkök

Mustafa Altınkök

Silivri yatırımda öncelikli ilçelerden

04 Şubat 2019 - 09:32

 2019 yılında Silivri’de yatırımlarla değerlenecek bölgeler..
Silivri’de ulaşımı önemli ölçüde kolaylaştıran E-5 yolu güzergahı üzerinde bulunan toplu konut ile ilgili projeler konut fiyatlarını da etkiliyor. Bu bölgelerde yapılacak olan düzenlemeler ve kavşaklarla yeni yolların geçeceği semtlere ilgi de artıyor. Ulaşım kolaylığı, konut sahibi ya da kiracı olmak isteyen kişilerin aradığı özellikler arasında. Merkezde olan trafik yoğunluğundan dolayı E-5 karayolu güzergahında bulunduğu semtlerde evler değerlendiği için gayrimenkul yatırımı yapacak olanlar tarafından daha çok tercih ediliyor.
 
2019 yılında bölgesel olarak düşündüğümüzde gelişmeye açık bölgelerin en başında Selimpaşa, Ortaköy ve Kavaklı üçgeni olarak bilinen E-5 yolu üzerindeki semtlerde İstanbul’a en yakın ve değerlemenin artış sağlayacağı bölgeler olarak değerleme raporlarında 2019 yıllında Silivri bölgesinin yatırım yapılacak bölgeleri olarak yerini almaktadır.
Gayrimenkul almayı düşünen küçük ve orta ölçekli yatırımcılar, arsa yatırımı yapmayı tercih ediyor…
*
Diğer taraftan Silivri’nin Batı yakası olarak bilinen Gümüşyaka, Çanta ve Değirmenköy bölgeleri Silivri’nin Doğu yakası gibi ana arterlere yakın bölgelerde de 2019 yılında değerlemenin artacağı düşünülmektedir. İstanbul eksenli olarak yatırım yapmayı düşünen yatırımcının İstanbul içinde son 5 yılda yapılan yatırımların en iyi getirisi ve değerlemesi Silivri’ye ait olan bölgelerde yaşandığı ve her ölçekte yatırım yapabilecek olanların bütçesine göre yatırım ve alım gücü olarak çeşitli nitelikli gayrimenkul yatırımını yapmak için 2019 yılı içinde yine aynı şekilde “değerleme raporlarında” yatırım yapılabilecek bölgeler olarak Silivri gösterilmektedir.
*
Silivri’de son 2 yıldır fiyatlar hızlı bir şekilde artıyor. Yeni konut projeleri, üniversiteler, otoyollar ve bölgesel imar çalışmaları ile birlikte gelişen Silivri’deki konut ve arsaların cazibesi yatırımcıların dikkatini çekiyor. Silivri’nin sanayi bölgesi olması ve bölgede yaşayan nüfusta patlama yaşanması da ilçeyi daha cazip kılıyor.
Silivri’de satılık konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22, arsa fiyatlarının da yüzde 40 arttığını… Silivri bölgesi yaşanan son krizden etkilense de rakamlar alım için daha olumlu hâle geldiği ve 2019 yılının 2 çeyreğinde bu durgunluğun geçeceği düşünülmektedir.
*
Nüfus patlaması yaşanıyor
Silivri’de fabrika sayılarındaki artışa bağlı olarak, yoğun nüfusun barınma ve sosyal ihtiyaçları da arttı. Bölgesel olarak yaşanan nüfus artışları, Silivri’deki gayrimenkul fiyatlarına yansıdı. Selimpaşa’dan başlayıp Değirmenköy’e kadar giden bölgelerde önümüzdeki yıllarda farklı alım fırsatları doğacak gibi görünüyor.
Silivri’nin konum olarak İstanbul’un Trakya’ya açılan kapısı konumunda olması, ulaşım ağlarının bölgeye doğru kayması, metrobüs yatırımının planlanması ve gayrimenkul fiyatlarının diğer bölgelere göre daha uygun olması avantajları beraberinde getiriyor.
*
Silivri’deki sanayi arsalarında fiyatlar Gebze ve Beylikdüzü gibi bölgelere nazaran çok daha uygun ve yatırım yapılabilecek düzeyde. Gayrimenkul alamayan küçük ve orta ölçekli yatırımcılar arsa yatırımı yapmayı tercih edebilirler. Yoğun konut üretiminden dolayı Silivri’de konut satışları bölgesel olarak ve proje bazında yeterli bir ivme kazanamayıp belli bir durgunluk yaşansa da 2019 yılı içerisinde bu durgunluğun aşılacağı düşüncesi hakim. Nüfus artışının daha fazla olduğu mahallelerde talep yoğun olsa da gelen yatırımcıların bölgeyi tanımaması ve yeterli bilgiye sahip olmaması satış oranlarını düşürüyor. Her geçen gün daha fazla gelişen Silivri’nin yatırım için isabetli bir bölge olduğunu düşünüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum