AVM’ler işletme ruhsatını belediyeden alacak

AVM'ler işletme ruhsatını belediyeden alacak

AVM’lerin işletme ruhsatını büyükşehir belediyelerinden alması için yeni bir düzenleme yapıldı

AVM'ler işletme ruhsatını belediyeden alacak

AVM’lerin işletme ruhsatını büyükşehir belediyelerinden alması için yeni bir düzenleme yapıldı

AVM'ler işletme ruhsatını belediyeden alacak
17 Kasım 2015 - 23:44

Yeni yönetmelik taslağı, halihazırda işletme ruhsatı almayan AVM’lerin bu ruhsatı büyükşehir belediyesinden alması yönünde düzenleme öngördü. İşletme ruhsatını mağazaların aldığını hatırlatan sektör temsilcileri, itiraza hazırlanıyor.

Alışveriş merkezleri (AVM) hakkında hazırlanan son yönetmelik taslağı, AVM’lerin işletme ruhsatını büyükşehir belediyelerinden alması yönünde düzenleme yapınca, sektörden itiraz geldi. Halihazırda AVM’ler işletme ruhsatıyla çalışmadığından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle yapılacak görüşmede taslağın bu kısmının mevcut iş yapma şekline göre düzenlenmesi talep edilecek.

İŞLETME RUHSATI DA AVM'LERİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE ELE ALINDI
Bakanlığın sektörün görüşüne açtığı AVM’ler Hakkında Yönetmelik Taslağı, başta Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) olmak üzere Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) üyeleri tarafından masaya yatırıldı. Edinilen bilgiye göre, taslakla ilgili en büyük eleştiri ruhsatla ilgili kısma geldi. Taslak, AVM’ler ve mağazaların aldığı ruhsatları yerel belediyelerden büyükşehir belediyelerine bağlarken, işletme ruhsatı AVM’leri de kapsayacak şekilde ele alındı.

Mevcut durumda yalnız mağazaların işletme ruhsatı aldığını, AVM’lerin ise yapı ruhsatı ve iskân aldığını ifade eden AVM temsilcileri yetkili bakanlık temsilcilerine bu durumun düzeltilmesiyle ilgil bilgi verme kararı aldı. Yönetmelikteki ifade değiştirilmezse, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren açılacak AVM’lerin de işletme ruhsatı alması gerekecek.

KATSAYI PLANI YAPILDI
Perakendeciler ve AVM kanadının uzun süredir anlaşmazlık yaşadığı ortak alan giderlerinde ise döviz değil, TL ile ödeme yapılması konusunda uzlaşıldı. Yönetmelik de bu yönde düzenlenirken, hangi mağazanın ne kadar ortak alan gideri ödeyeceğiyle ilgili ekleme yapılması planlandı. Sektör, ortak alan giderinin mağazaların metrekaresine göre yüzde 0.3 ve 1.55 aralığında katsayıyla ödenmesini teklif edecek.

AVM TEMSİLCİLERİ VE BAKANLIK 4 MADDEYİ GÖRÜŞECEK
1- İşletme ruhsatı: Mevcut durumda bu ruhsatı almayan AVM’ler yeni dönemde de uygulamayı reddediyor.

2- Ambulan ve Doktor: Doktor ve ambulans işinin profesyonel işletmelere devredilebilmesi isteniyor.

3- Outlet ve sinema: Ürünlerin outlet şartına uygunluğunu devletin denetlemesi talep ediliyor.

4- Ortak alan: Mağazaların metrekaresine göre belirli katsayılarla ortak alan gideri ödemesi öngörülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Silivri Birlik'ten Yılmaz'a
Silivri Birlik'ten Yılmaz'a "mazot" teşekkür
Çok önemli gelişme! İşletmeler ve iştirakler Şefliği kuruldu
Çok önemli gelişme! İşletmeler ve iştirakler Şefliği kuruldu