3 aday da çok istekli


Kimse gücenmesin, 6 partinin aday çıkarmasına rağmen seçim yarışı “3 parti” arasında geçiyor.
Cumhur İttifakı MHP Silivri Belediye Başkan Adayı Volkan Yılmaz
Millet İttifakı CHP Silivri Belediye Başkan Adayı Özcan Işıklar…
DSP Silivri Belediye Başkan Adayı Selami Değirmenci… (Kendi deyişleriyle halk ittifakı)
Saadet Partisi adayı Şükrü Yıldırım’ın, Demokrat Parti adayı Halide Avlu’nun ve Büyük Birlik Partisi adayı Ramiz Aksu’nun biraz daha gaza basması gerekiyor.  
*
Peki, 3 partili yarışın kazananı kim olacak dersek…
Taraftarlara göre saçma gelebilir ama, bugünlerde net bir şey söylemek mümkün gözükmüyor. Belediye başkan adaylıkları belirlenirken “çok net ifadeler” kullandık, “gizemli eller” bizi ters köşeye yatırdı. Siyasette ne olup bittiğini biz görsek de başkaları kendine göre yol çizebiliyor!..
Hem o yüzden, hem de vatandaş nezdinde kesin bir sonuca varılmış değil.
Taraftarlar “yüzde 50 ile aldık” diyebilir. Desinler.
*
Katıldığım birçok platformda, ev ziyaretlerinde, kahvehane, kuaför veya esnaf ziyaretlerinde soruyorum: “Silivri’de seçimi kim kazanır?”
Cevaplar her aday için geçerli. Gördüğüm o ki bugünlerde insanların kafası biraz karışık. Oy verirken öne sürdüğü gerekçelere bakıldığında ise haklılar.
Meclis listeleri açıklandığında, sanki başkan adaylarının Silivri’ye bakış açılarını ifşa ve ifade ettikleri üzerine yorumlar yapılıyor. Belki de ittifakın bir dezavantajıdır.
 
VAR OĞLU VAR
Özcan Işıklar için, “10 yıldır hizmet yapmadın, bir 5 yıl daha yapmazsın” diyerek başka bir adaya oy verecek seçmen var mı? Var.
Özcan Işıklar için, “Meclis listende CHP ve solculardan çok, İyi Parti ve AK Partililere yer vermişsin” diyerek başka bir adaya oy verecek CHP’li var mı? Var.    
Özcan Işıklar için, “8 partide geçmişi olan temsilci var diyorsun. HDP’ye yakın olan birini neden yazdın” diyerek başka bir adaya oy verecek seçmen var mı? Var.
*
Volkan Yılmaz için, “Meclis listende Doğu ve Güneydoğu seçmenini temsil edecek kişi yeterli değil” diyerek başka bir adaya oy verecek seçmen var mı? Var.     
Volkan Yılmaz için, “Beka diyerek ittifak yapıldı, meclis listesi AK Parti ile hazırlandı. Kazanamadığımız taktirde, 7 numara hariç başka bir MHP’li seçilmez. Neden üst sıralarda başka MHP’li yok” diyerek başka bir adaya oy verecek MHP’li olabilir mi? Olabilir.
Volkan Yılmaz için, “AK Parti teşkilatı yeterli özveriyi göstermiyor. Acaba aralarında bir sorun mu var” diyerek başka bir adaya oy verecek AK Parti seçmeni var mı? Var.
*
Selami Değirmenci için, “Oyları bölüp AK Parti-MHP ittifakına çalışıyorsun” diyerek başka bir adaya, muhtemelen Özcan Işıklar’a oy verecek seçmen var mı? Var.
Selami Değirmenci için, “DSP pasif bir parti olarak kaldı. Teşkilatları zayıf” diyerek başka bir adaya oy verebilecek seçmen var mı? Var.
Selami Değirmenci için, “İlçenin tümünü kapsayan bir liste göremedik” diyerek başka bir adaya oy verebilecek seçmen var mı? Var.
***
Bu gerekçeler bardağın boş tarafı, yani olumsuz kısmı. Vatandaşın aklında olan “mazeretleri” zaman içerisinde not aldım ve sizlere aktardım. Dolu tarafını da görmek istersek görürüz. Bana göre her liste bir şifre. Tüm adaylar belirli bir strateji üzerine seçim kampanyası yapıyor.
Bu yüzden, bugüne göre konuşabileceğimiz kesin bir “o kazanır” yorumu yok.
Meclis listelerine yazılan adayları izleyeceğiz. İsim olarak coşku veren kişiler “balon” çıkarsa şaşırmayın!..
*
Özcan Işıklar, meclis listesindeki isimlerle “üstünlük bende” mesajı vererek psikolojik baskı kurmaya çalışıyor. Volkan Yılmaz, “Herkes yılar ben yılmam. Tek başıma da olsa bu seçimi alacağım, 1 Nisan’da Cumhur İttifakı bayrağını dalgalandıracağım” diyor. Sergilediği tavırlar, çizdiği resim böyle.
Selami Değirmenci ise “Silivri’yi yönetmek tecrübe ister. O tecrübe bende. Ne Cumhur ne Millet, halk kendi ittifakıyla yürüyecek” mesajını aktarıyor.
Evet, ekip önemli ama asıl iş liderde bitiyor. Objektif olalım, 3 aday da çok istekli…